سه شنبه , بهمن ۲۹ ۱۳۹۸
خانه / آموزش / تفاوت رام(ROM) و رم(RAM) چیست؟
تفاوت رام(ROM) و رم(RAM) چیست؟

تفاوت رام(ROM) و رم(RAM) چیست؟

شفاف سازی کامل درباره ی مفاهیم کلیدی

تمامی گوشی های هوشمند (smartphones) با ظرفیت مشخصی از حافظه تعریف می شوند. خود شما وقتی به بازار می روید یا قصد دارید اینترنتی خرید کنید، یکی از مهم ترین مولفه ها که همان ابتدا برایتان اهمیت دارد، حافظه ی گوشی است، اینطور نیست؟ اما مساله اینجاست که دو نوع حافظه وجود دارد، یکی رام با خصیصه ی internal بودن و دیگری رم با ویژگی immediate که خود موضوعی است مفصل. در صورتی که قصد دارید در این باره بهتر و بیشتر بدانید، سطرهای آینده را از دست ندهید.

رم و رام به بیان عامیانه

رم حافظه ای است کوچک که برای کارهای دم دستی سریع فرا خوانده می شود و باید انجام وظیفه کند، اما رام شبیه کارت حافظه، قرار است کارکرد طولانی مدت داشته باشد. اجازه دهید از خودمان مثالی ارائه دهیم که اگرچه متقن ترین نیست، اما راهگشا است. رم حافظه ی کوتاه مدت شما است، آن که باید به یاد آورد آخرین بار عینک خود را کجا گذاشتید و درب را قفل کردید یا نه، اما رام حافظه ی طولانی مدت است و شخصیت شما را مدیریت می کند، اینکه با فلان فرد چه پیشینه ای داشتید و الان برخوردتان باید چگونه باشد، یا مثلا معلوماتی که از دانشگاه برای بازار کار اندوخته اید در رام ذهن شما قرار دارد.

رم(RAM) دقیقا چیست؟

بهترین راه برای پی بردن به مفهوم تخصصی رم، این است که بدانیم مخفف Random Access Memory است. در واقع رم را این می نامند زیرا باید در کوتاه ترین زمان ممکن، بدون وقفه سرویس ارائه دهد. در نتیجه، بر خلاف رام که توضیحش را خواهیم داد، دسترسی به داده های حاضر در رم، بسیار سریع و ساده صورت می گیرد.
نکته ی آخر این که، اولا هر چه سیستم گوشی شما، رم بالاتری داشته باشد، در لحظه سریع تر پردازش می کند، اما این حافظه تنها تا زمانی کار می کند که گوشی شما روشن باشد، خاموش شدن گوشی به منزله ی پاک شدن حافظه ی رم و شروع دوباره خواهد بود.

رام(ROM) دقیقا چیست؟

بر خلاف رم که حتی با یک روشن و خاموش کردن از نو شروع به کار می کند، داده های رام شما تغییر نمی کند (حداقل به راحتی). می دانیم که مقاله را تا اینجا مطالعه کرده اید برای پی بردن به عملکرد رام، پس قصد نداریم ناامیدتان کنیم و با ارائه ی مثال ها و اطلاعات تکراری اینترنت، اصطلاحا سر و ته کار را به هم بیاوریم.
همان طور که گفتیم، رام شخصیت و رفتار کلی گوشی هوشمند شما را مدیریت خواهد کرد. مثلا یک رام به روز، می تواند گوشی شما را در وضعیتی قرار دهد که مصرف باتری بهینه تر صورت پذیرد، یا حتی امکان حذف برنامه های غیرضروری که به صورت پیشفرض نصب می شوند را پدید آورد.
به طور کلی تعویض رام، در صورتی که اصولی و تخصصی صورت بگیرد، مثل این می ماند که از دل خاکستر، ققنوس برآورید.
حال اجازه دهید تمثیل را کنار بگذاریم و دقیق بگوییم چرا به رام جدید احتیاج دارید یا به بیان دقیق تر آن که، چرا باید رام گوشی یا تبلت خود را دانلود کنید. مساله به احتمال زیاد از شرایط پایین خارج نیست؛
یا قصد داشته اید با خود سیستم گوشی یا تبلت این کار را انجام دهید اما سرعت پایین روند از حوصله ی شما خارج بوده، یا گوشی شما با مشکلی مواجه شده، مثلا ویروس گرفته و دوست ندارید اینگونه ادامه دهید و یا اینکه کلا دوست دارید به روز باشید و امکانات نهایی را به خدمت بگیرید. حالت آخر هم این است که برنامه ای روی رام فعلی جواب ندهد و شما ناچار باشید به مجهز سازی سیستم خود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *